Laerskool Anton van Wouw is ’n ietwat weggesteekte juweel agter die Brooklyn Mall en in die hartjie van ’n lowerryke, rustige woonbuurt, Nieuw Muckleneuk, in Pretoria. Die skool bied ouers en kinders álles wat hul hart begeer. As waardegedrewe skool, is dit vir ons baie belangrik om ons ouers se goeie opvoeding tuis, binne ons skool voort te sit. 

Laerskool Anton van Wouw is een van die oudste skole in die Oostelike voorstede van Pretoria en spog met ‘n kleurryke geskiedenis en ‘n trotse tradisie van besondere akademiese-, kulturele– en sportprestasies. 

Van die belangrikste uitgangspunte by ons skool is dat ons ‘n gemeenskapsentrum is, wat goed gebalanseerde leerders aan die samelewing lewer deur alle rolspelers, soos ouers, kerke, opvoedkundiges, akademici en entrepreneurs, wat moontlik ‘n bydrae kan lewer tot die opvoeding van ons kinders, die geleentheid daartoe te bied. Om hierdie rede is ons bevoorreg om sekerlik een van die gelukkigste leerderkorpse en ‘n betrokke ouergemeenskap te hê. 

Ons opvoedkundige uitgangspunt is dat ons leerders al die lewensvaardighede hier moet verwerf wat hulle nodig het om te oorleef en floreer in ‘n kompeterende Suid-Afrika, en ook in die moderne, kleinerwordende wêreld. 

Laerskool Anton van Wouw het ‘n ryk geskiedenis, wat teruggaan na die vroeë jare van die twintigste eeu. Laerskool Anton van Wouw open op 27 Januarie 1925 sy deure as die  Nu-Muckleneuk Skool. In Mei 1958 word aansoek gedoen om die skool na die beeldhouer, Anton Van Wouw, te vernoem. 

Anton van Wouw is in 1862 in die Nederlandse stad, Driebergen, gebore. Hy het in 1890 na Suid-Afrika verhuis en is bekend vir sy realistiese beeldhouwerk. Van Wouw was ‘n groot voorstander van Afrikaans as taal, en het selfs gehelp met die ontwikkeling van ‘n Afrikaanse Bybelvertaling. Dit was dus gepas om ‘n skool wat Afrikaans as taal bevorder het, na hom te vernoem. 

Die skool het in die loop van jare ‘n uitstekende reputasie opgebou. Ons is bekend vir ons akademiese uitnemendheid, asook vir puik sport- en kultuurprogramme. Baie bekende Suid-Afrikaanse sport- en kultuurpersoonlikhede, is oud-Wouwtjies. 

Laerskool Anton van Wouw voed verskeie hoërskole in die omgewing. Hierdie skole sluit in: Hoërskool Menlopark; Hoërskool Waterkloof; Afrikaanse Hoër Seunskool; Afrikaans Hoër Meisieskool Pretoria; Hoërskool Garsfontein en Hoërskool Die Wilgers. Al hierdie skole bied ‘n hoë standaard van onderwys en het ‘n goeie reputasie in die omgewing.  

Laerskool Anton van Wouw is ‘n moderne skool met baie goeie fasiliteite om die leerproses vir die kinders te optimaliseer. Hier is ‘n paar voorbeelde van dié topklas- fasiliteite: 

  • Moderne tegnologie: Alle klaskamers is toegerus met moderne onderwys-tegnologie. Elke klas het ‘n dataprojektor en internet; verskeie klasse het interaktieweborde. 
  • Biblioteek: Laerskool Anton van Wouw het ‘n moderne biblioteek wat ‘n wye verskeidenheid boeke en ander bronne bevat, om die kinders se leerervaring te verbeter. 
  • Rekenaarsentrum: Die skool het ‘n goed-toegeruste rekenaarsentrum, waar kinders toegang het tot die nuutste rekenaarsagteware en -tegnologie. Hierdie fasiliteit word gebruik om kinders se lees- en rekenaarvaardighede te verbeter. 
  • Sport-fasiliteite: Die skool het groot sportvelde, wat gebruik word vir atletiek, rugby, krieket, netbal en ander sportsoorte. Ons nuwe veeldoelige bane word benut vir hokkie, netbal en tennis. Ons het ook ’n verhitte swembad. 
  • Kuns- en kultuurfasiliteite: Laerskool Anton van Wouw moedig kuns- en kultuuraktiwiteite aan, en daar is fasiliteite vir musiek, dans, toneelspel en ander kultuuraktiwiteite. 

As top Afrikaanse laerskool máák ons tyd vir u kind! 

Ons wil u uitnooi om ‘n afspraak met ons te maak en u sodoende te vergewis van die kwaliteit opvoeding wat ons u kind kan bied.