SANDY EN DANIE BESOEK LAERSKOOL BANARENG

Deur Monja du Plooy en Mpho Moeti (Graad 7)

 

Mnr. Marinus, Sandy en Danie besoek laerskool Banareng.  Hulle ontmoet die onderhoof van die skool wat hulle na die Gr.4-klasse toe neem.  Die kinders in gr.4 is so soet soos stroop en hulle maniere is baie goed.

 

Danie sê: “Die terrein lyk baie netjies,” en Sandy het vir ons gesê dat hulle hul eie groetetuin het.  Sy’t ook gesê dat, net soos ons by ons skool, hulle verskeie vakke het.  Hulle het nog ‘n addisionele vak by, naamlik groentetuin-bewerking.

 

Hulle klasse het vyf en vyftig leerders in een klas.  Die twee hoofleiers het ons ook vertel van ‘n klas met ‘n groot uitdaging.  Die probleem was dat daar twee klaskamers langs mekaar was wat van mekaar geskei is deur ‘n skewe skuifdeur. Die skuifdeur het op ‘n dag gebreek, en het veroorsaak dat daar 110 kinders bymekaar moes sit in een klas.

 

Die Swede was toe die superhelde en het Laerskool Banareng tot hulp gekom.  Hulle het die klasse weer van mekaar geskei deur ‘n baksteenmuur tussen die klasse te bou in stede van ‘n skewe skuifdeur.

 

Die Swede het nie net dít gedoen vir die onbevoorregte skool nie.  Oom Johan van Swede is vir laerskool Banareng die “Fadern” of “pa”, want hy help met skoolfondse en onderwys aanlyn.  Die Sweedse mense het ook ‘n inhuldiging gehou vir die nuwe klasse en het daar aangekondig dat hulle nog ‘n klas gaan bysit.

 

By die inhuldiging was die Sweedse ambassedeurs, Mnr. Marinus, Danie Gräbe en Sandy Prinsloo.  Die funksie was genotvol, want daar was fondinsamelings-vennote, naamlik, “Pretoria bookstore fundraiser” en “Funeral Planner” wat die kos voorsien het.  Danie en Sandy sê ook dat die kinders “gumboot” danse gedoen en toesprake gelewer het.

 

Danie en Sandy sê dit was baie opwindend en hulle sal graag weer so ‘n spesiale ervaring wil beleef.